Pole dance tyče: aké druhy tyčí existujú a aké sú medzi nimi rozdiely

Cvik / póza „Škorpión“ na tyči v spinovom režime

Pole dance alebo po slovensky tanec na tyči kombinuje tanec a akrobaciu zameranú na vertikálnu tyč (tenký zvislý stĺp).

V tomto článku nájdete informácie o tom, aké druhy tyčí existujú a aké sú medzi nimi rozdiely. Ak kúpu pole dance tyče aj zvažujete, pomôže Vám zorientovať sa, na čo sa pri výbere zamerať. Vertikálna tyč na cvičenie má niekoľko technických parametrov, ktoré vo výsledku určujú, ako sa na nej bude cvičiť. Základné parametre pri výbere tyče sú priemer, materiál a možnosť okrem statického aj spinový režim.

1. Priemer tyče

Na trhu sú v ponuke tyče s priemerom 40mm, 42mm, 45 mm a 50mm. Vo všeobecnosti platí, že čím je priemer tyče väčší, je potrebná väčšia sila na udržanie sa. Pre deti s menšími rukami alebo pre začiatočníčky v pole dance je vhodný 40mm alebo 42mm priemer. Na pole dance súťažiach sa zvyčajne používajú tyče s priemerom 45mm.

2. Povrch a materiál: Silikón, mosadz, lak, nehrdzavejúca oceľ alebo chróm?

Chróm je jeden z najpoužívanejších materiálov. Je to povrchová úprava, ktorá sa vyznačuje dlhou životnosťou a je odolná voči oderom. Nevýhodou, hlavne v zimných mesiacoch je to, že tyč je hladká a viac kĺže. Toto však po pár cvikoch, keď sa tyč nahreje, zmizne.

Nehrdzavejúca oceľ (nerez) je najstálejší materiál, ktorý nepodlieha oderom a je prakticky nezničiteľný. Pre tieto vlastnosti býva voľbou väčšiny pole dance štúdií. 

Mosadz sa vyznačuje veľmi vysokou priľnavosťou. Tento materiál je vhodný pre osoby s mastnejšou pokožkou, pretože naozaj dobre drží a telo sa pri cvičení nekĺže. Pri kúpe do domáceho prostredia má mosadzná tyč o niečo vyššiu obstarávaciu cenu ako nerez a chróm.

Lakovaná farebná tyč sa dá kúpiť v niekoľkých farebných prevedeniach. Má veľmi dobrú priľnavosť, čo však nemusí byť vždy výhoda. Dropy (zámerné koordinované púšťanie sa po tyči dole) sú na tomto povrchu veľmi bolestivé.

Silikónová tyč je vhodná na cvičenie v oblečení. Neodporúča sa v nej cvičiť bez odevu, pretože hrozí spálenie pokožky. Dropy sú na tejto tyči nerealizovateľné.

3. Statický a spinový režim

Statický režim je základným režimom, v ktorom sa tyč neotáča. Spinový režim je doplnkovou funkciou, ktorá môže a nemusí byť dostupná na vybranej tyči. Vo všeobecnosti platí, že je dobré investovať do pole dance tyče, ktorá má oba režimy. V prípade, že sa tomuto športu budete venovať dlhšie, spinový režim je výborným spôsobom, ako oživiť svoje tréningy o množstvo krásnych a estetických prvkov.

Tyče na domáce použitie

 

Cvičiť pole dance môžete nielen v štúdiu, ale aj v domácom prostredí.

Na európskom trhu je niekoľko výrobcov, ktorí ponúkajú tzv. rozperné tyče*. Tyč sa protitlakom roztiahne medzi strop a podlahu. Môžete si zvoliť aj režim (statika alebo statika +spin), priemer a materiál. Ak máte vyšší strop, informujte sa u výrobcu tyče, či má v ponuke aj nadstavec do vyšších priestorov.

*Bezpečnostné upozornenie: rozperné tyče nie je možné použiť, pokiaľ je strop zo sadrokartónu. Tyč sa tlakom rozpína medzi podlahu a strop a sadrokartónový materiál nie je dostatočne pevný na to, aby tlak vrchnej časti kotvenia udržal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *