Plánujete vyskúšať pole dance? Tento článok vám pomôže začať
Pole dance je moderný šport, ktorý si získal popularitu medzi ženami aj mužmi. Tento šport spája prvky tanca, posilňovania a gymnastiky a ponúka zábavnú a efektívnu formu cvičenia. Ak sa rozhodujete, či vyskúšať pole dance, tento článok vám poskytne základné informácie a tipy, ktoré vám pomôžu pri vašich prvých krokoch na tyči.
Čo potrebujete vedieť pred prvým tréningom pole dance:
Cvičenie doma alebo v štúdiu: Kde začať?
Oblečenie na pole dance: Prečo cvičiť bez trička?
Ako nekĺzať na tyči? Tipy na lepší grip
Špeciálna výbava pre pole dance: Magnézium a ďalšie pomôcky
Údržba pole dance tyče: Ako sa o ňu starať?
Bonus: Tajomstvo všetkých pole danceriek, ktoré vám nikto nepovedal

1. Cvičenie doma alebo v štúdiu: Kde začať?
Ak máte záujem o pole dance, najlepším spôsobom je začať v profesionálnom štúdiu. Väčšina pole dance štúdií ponúka skúšobné hodiny, kde si môžete vyskúšať tento šport bez ďalších záväzkov. Na týchto hodinách sa naučíte základné pohyby, ako sú šplhanie a základné spiny (otočky na tyči). Tréningy sú prispôsobené začiatočníkom a postupne vás povedú k zložitejším technikám.
Ak sa rozhodnete trénovať doma, budete potrebovať kvalitnú pole dance tyč (prečítajte si náš článok o výbere tyče) a online kurzy, ktoré vám pomôžu získať potrebné zručnosti. Kombinácia tréningov v štúdiu a doma je ideálnym spôsobom, ako sa zlepšovať.

2. Ako sa (ne)obliecť na prvý tréning a prečo pole dancerky cvičia vyzlečené?
Jednou z etáp pole dance je aj obdobie striptízu (článok o histórii pole dance), preto si niekto môže pole dance stále spájať s ním. Dôvod, prečo pole dancerky cvičia vyzlečené, je však iný. V oblečení jednoducho na kovovej tyči telo nedrží a šmýka. Nahá koža, oproti tomu, pri kontakte s tyčou priľne na povrch a drží bez kĺzania na mieste.
Nebudete potrebovať legíny, ani tričko s krátkym rukávom. Pri prvých tréningov vám bude stačiť športová podprsenka a krátke legíny nad kolená. Ak by ste sa predsa len cítili trochu nekomfortne, môžete si obliecť tielko (tielko s pole dance dizajnom tu). Čo si ešte so sebou zobrať na tréning? Určite malý uterák na ruky a čistiacu hubku (napríklad takú, ktorú používate na umývanie riadu).
Existujú aj značky oblečenia na pole dance, do ktorého môžete neskôr po čase investovať. Pole dance sety (nohavičky a podprsenky) sú navrhnuté pre optimálny výkon a pohodlie, a nájdete z nich veľké množstvo strihov, farieb a veľkostí.

3. Ako nekĺzať na tyči? Tipy na lepší grip
Ideálne ročné obdobie, kedy začať cvičiť pole dance, neexistuje. V zime je chladno a koža je hladká a má tendeciu viac kĺzať. V lete môže byť veľmi horúco, a výsledkom je tiež kĺzanie. Existuje však pravidlo, ktoré pomôže a tým je, že 24 hodín pred tréningom sa neodporúča krémovať telovým krémom. Krémy robia pokožku hladšou a mastnejšou a to gripu (držaniu tela na tyči) nepomáha.
Čo pomáha v zime, je dobrá rozcvička, kedy sa telo zahreje a pokožka sa mierne spotí. Tiež pomáha zahriať si tyč rukami niekoľkými cvikmi pred samotným cvičením.

4. Špeciálna výbava pre pole dance: Magnézium a ďalšie pomôcky
Základnou špeciálnou výbavou pre pole dancerky je magnézium. (nie to šumivé, ktoré pijete proti kŕčom). Je to prípravok pre športovcov (používajú ho napríklad lezci aj gymnasti). Magnézium pre pole dancerky je vhodné v tekutej forme a natiera sa s ním tyč, alebo telo. Je to biela hmota, ktorá o natretí uschne a tým vysuší nadmernú mastnotu alebo pot. Tekuté magnézium kúpite v každom pole dance centre alebo v obchode pre športovcov.
Ďalšou pomôckou je hubka a malý uterák na čistenie tyče a tiež lieh, alebo akýkoľvek iný alkohol (napríklad Alpa).

5. Údržba pole dance tyče: Ako sa o ňu starať?
Starostlivosť o pole dance tyč je nevyhnutná, aby vydržala čo najdlhšie.
Či už cvičíte doma, alebo v centre, pred každým cvičením si odložte všetky kovové predmety z tela, ktoré sa budú dotýkať tyče, hlavne náramky a prstene. Okrem toho, že si s nimi môžete ublížiť, môžete poškriabať tyč a tiež si poškodiť šperky.
Nepísaným pravidlom po tréningu je očistenie svojej tyče, aby na ňom mohla cvičiť ďalšia pole dancerka. Najlepším čističom a zároveň dezinfekčným prostriedkom je lieh. Každé pole dance štúdio má k dispozícii fľašky s čistiacou tekutinou. Tekutinu nanesiete na sebou donesenú hubku (spomínali sme ju v bode 2 a 4) a tyč vyčistíte. Následne uterákom utriete a na tyč sa môže tešiť ďalšia pole dancerka.
Čistenie tyče v domácom prostredí je taktiež potrebné a ak nemáte doma lieh, môžete použiť napríklad alpu.

6. Bonus: Tajomstvo všetkých pole danceriek, ktoré vám nikto nepovedal
Pole dance je krásny šport, ktorý všetci obdivujú. O jednej veci však nikto nehovorí a tou je fyzická bolesť, ktorá je spojená s kontaktom tela a tyče. Počas prvých tréningov môžete pociťovať bolesť v miestach, kde sa telo dotýka tyče. Následkom tejto bolesti a tohto kontaktu telo / tyč sú modriny a podliatiny, známe ako „pole kisses“ (kisses = bozky). Bolesť je zvyčajne intenzívna iba prvé tréningy a tiež sa hovorí, že modrina sa na jednom mieste viac krát neurobí. Nebojte sa, bolesť je dočasná a odmenou vám budú lepšie techniky a krásne pózy na tyči.


