Pole dance je tvrdý a náročný šport, výhľadovo olympijský. Nie je to striptíz.

Pole dance alebo po slovensky tanec na tyči kombinuje tanec a akrobaciu zameranú na vertikálnu tyč (tenký zvislý stĺp). Táto forma umenia, no hlavne športu sa vykonáva už dávno nie iba v rôznych pánskych kluboch vo forme viac alebo menej eroticky ladeného tanca. V ostatnej dobe si získava stále väčšiu popularitu aj ako výrazná a silno sa presadzujúca forma fitnes, ktorej sa medzičasom venujú doslova milióny ľudí takmer na všetkých kontinentoch.

Nadšenci pole dance praktizujú tento šport v špecializovaných tanečných štúdiách a školách. Amatérske aj profesionálne pólové tanečné súťaže (tzv. Air Power Athletics) sa konajú v krajinách po celom svete, Slovensko nevynímajúc.

Pole dance čiže tanec s tyčou, pri alebo na tyči

Vyžaduje výraznú svalovú silu, vytrvalosť a koordináciu (rovnako ako zmyselnosť v prípade formy exotického tanca). Dnes sa výkony „exotických“ tanečníkov ako aj amatérsky či profesionálnych športovcov – ženských aj mužských – pohybujú v rozmedzí od základných tzv. spinov cez striptíz v intímnych kluboch, až po atletické vystúpenia.

Pole dance tiež vyžaduje a aj buduje výraznú svalovú pevnosť a flexibilitu. Sila a stabilita najmä hornej časti tela a jadra sa vyžaduje na dosiahnutie odborného prevedenia ktoréhokoľvek cviku na tyči. Potrebné je náležité školenie a dôkladný, to znamená pravidelný a dlhodobý tréning.

Pole dance je úžasná metóda ako účinne vyformovať telo. Pole šport sa čoraz viac dostáva do povedomia aj na Slovensku. Miest, kde sa dá učiť a trénovať, stále pribúda. Hodina tanca na tyči nielenže plnohodnotne nahradí hodinu v posilňovni. Výrazne ju prevýši tým, že trénuje, posilňuje a tvaruje telo podstatne komplexnejšie a rovnomernejšie.

Od polovice dvadsiatych rokov pracovali propagátori súťaží pole dance na snahe zmeniť vnímanie tohto športu zo strany spoločnosti,

aby bola všeobecne akceptovaná telesná zdatnosť cvičencov pole dance ako čisto nesexuálna forma tanca a akrobacie – no hlavne športu. Snažia sa dostať pole dance na olympijské hry ako uznávaný šport. Prvým stupňom k dosiahnutiu tejto méty bola akceptácia pole šport asociáciou GAISF ako oficiálnej športovej disciplíny.

Tanec s tyčou sa považuje za formu športovej aktivity,

ktorú možno brať ako tzv. aeróbne aj anaeróbne cvičenie. Práve dosiahnutím akceptácie zo strany zmienenej Globálnej asociácie medzinárodných športových federácií už snahe o získanie štatútu olympijského športu nestojí viac nič v ceste.

Autor textu Andy Sebastian Morávek

O autorovi: https://andymoravek.sk