História pole dance: od Mallakhamby, cez čínske stĺpy a striptíz, až na olympiádu

História pole dance alebo teda skôr gymnastických prvkov, z ktorých by pole dance ako šport mohol vychádzať, sa dá spätne stopovať bezmála jedno celé tisícročie. Za prababku pole dance sa totiž považuje tradičný indický šport mallakhamba.

Mallakhamba stojí na princípe vytrvalosti a veľkej sily

Vykonáva sa najčastejšie s pomocou dreveného stĺpa („sheesham pole“), ktorý je o niečo hrubší než dnešná štandardná tyč na pole dance. Používa sa však aj visutý stĺp, pevná hrubšia trstina („cane“) alebo lano („rope“). Gymnasti pri ňom vykonávajú cvičenia vo vzduchu resp. vo výške. Tieto cvičenia sú postavené na princípoch jogy a zápasenia.

Názov tohto športu, teda „mallakhamba“, s ktorým je história pole dance nespochybniteľne úzko spätá,

je odvodený od výrazov „malla“, čo znamená zápasník, a „khamb“, čo zasa znamená stĺp. Doslovne teda jeho názov znamená „zápasnícky stĺp“ a rovnakým výrazom je nazvané aj tradičné tréningové náradie, používané indickými zápasníkmi a gymnastami. Vidíme tu teda súvislosť s názvom „pole dance“, ktorý by sa pri troche fantázie dal preložiť ako „tanec na stĺpe“.

História pole dance je preto formovaná aj faktom, že v roku 1981 sa v Indii konali prvé národné majstrovstvá mallakhamby. V roku 2013 vyhlásil mallakhambu za štátny šport prvý z indických štátov a od roku 2017 ich postupne nasledovalo viac ako 20 ďalších.

História pole dance je ďalej tvorená čínskymi stĺpmi

Tento šport, v našich končinách známy hlavne z obdobia socializmu z čínskeho cirkusu, sa tradične prevádza na dvoch stĺpoch. Na tých akrobati prevádzajú „gravitačné triky“, pri ktorých sa rôznymi dych vyrážajúcimi spôsobmi presúvajú po stĺpoch aj medzi nimi navzájom. To všetko spravidla v pomerne veľkých výškach.

Za skutočnú kolísku pole dance však zrejme treba považovať Ameriku. História pole dance sa tu začala písať v deväťdesiatych rokoch 19-teho storočia. V tom období, i keď iba sporadicky, používali tyč či stĺp v nejakej forme brušné tanečnice, tanečníci Ghawazi aj tanečnice oblečené v krátkych sukniach a bohato zdobené šperkami, vyvolali dosť rozruch.

Počas dvadsiatych rokov 20. storočia zasa lákali zmyselne zahalené tanečnice tancom pri a na stĺpoch cirkusových stanov divákov na svoje predstavenia.

História pole dance je v ďalšom období spätá s kultom rock and roll

V roku 1957 svet showbiznisu upútal film o Elvisovi Presleym, v ktorom okrem iného vidno aj tanečnice na krútiacich sa tyčiach. Pole dance alebo teda tanec s tyčou sa presunul zo stanov a z cirkusových šapitó do barov a skombinoval sa s tzv. burleskným tancom.

(Nešťastná) striptízová história pole dance

  sa vo veľkom začala písať v druhej polovici 20-teho storočia.

Jej priebehom sa však na tomto mieste zaoberať nechceme. Niekedy cca v osemdesiatych rokoch 20-teho storočia začali striptízové tanečnice začleňovať do svojich vystúpení pri a na tyčiach atletické prvky ako šplhanie, točenie, rôzne obracania a prevraty. Z Kanady sa tieto techniky rýchlo rozšírili do USA.

V deväťdesiatych rokoch minulého storočia začala Kanaďanka Fawnie Mondeyová, prisťahovaná do Las Vegas, vyučovať pole dance ako umelecký tanec na tyči. Niekde tam a niekedy vtedy sa začala písať

novodobá a moderná história pole dance ako športu.

Fawnie vytvorila prvé videá s tréningmi, ktoré sa začali používať vo fitnes cvičeniach. Od tej doby sa štúdiá a školy tancovania na tyči začali stávať populárnou formou rekreačného a súťažného športu.

História pole dance pokračuje v septembri 2016, kedy bola podaná žiadosť Medzinárodnému olympijskému výboru, aby toto cvičenie bolo zaradené medzi olympijské. Medzičasom sa – po jedenástich rokoch snaženia – podaril aspoň nevyhnutný čiastkový úspech:

koncom roka 2017 bol pole dance uznaný

za oficiálnu športovú disciplínu. Vďaka za to zrejme patrí hlavne jednej z najslávnejších súťažných pole dance tanečníc Katie T. Coatesovej. Tá spolu s International Pole Sports Federation v súčasnosti propaguje zmienenú kampaň na zahrnutie súťažného pole dance do olympijských hier.

Existuje mnoho pole dance súťaží, medzi ktoré patria World Pole Sport Championship, U.S. Pole Federation Championship, Pole Art, Miss Pole Dance America či International Pole Masters Cup Championship. Na Slovensku sa konajú Majstrovstvá v Air Power Athletics ako aj Majstrovstvá Slovenska v Pole Sporte.

Autor textu Andy Sebastian Morávek

O autorovi: https://andymoravek.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *